Ortodoncja funkcjonalna

Ortodoncja funkcjonalna w przypadku dzieci polega na funkcjonalnym przeformowaniu struktur tkanek miękkich i twardych układu stomatognatycznego  z wykorzystaniem procesów wzrostowych w obrębie mózgo i twarzoczaszki w trakcie rozwoju i wzrostu dziecka. Celem całego procesu jest osiągniecie stanu eugnacji- harmonii formy i funkcji struktur zgryzu i obszaru twarzy.

Anomalie morfologiczne i funkcjonalne obszaru ustno- twarzowego (dysgnacja) są często wynikiem asymetrii głowy i twarzy np. w wyniku trudnego porodu naturalnego (użycie kleszczy czy próżnociągu, ciężki poród), dyskinezji w obrębie twarzy (infantylny wzorzec połykania, nawykowe oddychanie przez usta, ssanie kciuka, warg czy policzka) czy  też odchyleń w postawie ciała. Każde dziecko poddawane jest indywidualnej ocenie globalnej i lokalnej.

Na podstawie badania diagnostycznego, analizy fotograficznej postawy ciała i twarzy ( symetrii twarzy i oceny zgryzu), oceny funkcjonalnej istotnych obszarów dla postawy ciała, planowany jest proces terapii w oparciu o połączenie pracy osteopatycznej, fizjoterapii, podologii i logopedii.