Fizjoterapia i osteopatia dla Mam. Wsparcie dla kobiet ciężarnych i po porodzie

Ciąża jest wyjątkowym okresem w życiu kobiety, pełnym radości i oczekiwań, ale także niezwykle wymagającym dla organizmu matki, która w tym wyjątkowym czasie otoczona jest opieką lekarza prowadzącego ciążę i położnej. Zdrowy przebieg ciąży jest dla wszystkich priorytetem.

Pytanie: Czy przyszła mama może zrobić coś jeszcze? Zdecydowanie tak! Może i powinna zadbać o siebie. Jedną z form takiej troski o samą siebie może być współpraca ze specjalistami. Sprawdź, jakie są wskazania do fizjoterapii w ciąży. Dowiedz się, jak może pomóc osteopatia na dolegliwości ciążowe i fizjologiczny przebieg porodu.

Gdy serca masz dwa…

Ciało kobiety w ciąży pracuje za dwóch – zapewniając nie tylko swoje własne funkcje życiowe, ale także tworząc optymalne warunki dla zdrowego wzrostu i rozwoju rosnącego płodu. Zmiany w organizmie kobiety w ciąży obejmują m.in. zmiany hormonalne, zmiany w układzie krążenia i zmianę środka ciężkości – często są źródłem dolegliwości bólowych w ciąży (bóle pleców, bóle krzyża, obrzęki nóg i inne). W miarę rozwoju dziecka, pojawia się nacisk na narządy wewnętrzne jamy brzusznej i klatki piersiowej, co może prowadzić do problemów z trawieniem czy oddychaniem. Im bliżej 40. tygodnia ciąży, tym bardziej organizm matki mobilizuje się do niewyobrażalnego wysiłku, jakim jest poród. To całkiem sporo jak na jeden organizm! Dlatego warto zdecydować się na kompleksową pomoc i w uzupełnieniu opieki prowadzonej przez lekarza, zwrócić się o wsparcie fizjoterapeuty i osteopaty.

- Naszą ambicją jest, aby opieka nad kobietami spodziewającymi się dziecka była naturalnym i integralnym elementem tego wyjątkowego etapu życia, zapewniając im nie tylko zdrowie fizyczne, ale także wsparcie emocjonalne, edukację i poczucie bezpieczeństwa – przyznaje Maria Mach, dyplomowana osteopatka i fizjoterapeutka, ekspertka zdrowia kobiet w Centrum Osteopatii Osteo-Mach. - Opieka fizjoterapeuty w trakcie ciąży, okołoporodowa i w czasie połogu powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb każdej kobiety, kierując się zrozumieniem i szacunkiem dla jej decyzji i wyborów. Wspierając kobietę w naturalny sposób, umożliwiamy jej pełne zaangażowanie w proces przygotowania się do macierzyństwa – dodaje M. Mach.

Dowiedz się więcej o osteopatii i fizjoterapii dla kobiet w ciąży. (LINK: https://www.osteo-mach.pl/zdrowie-kobiet/ )

 

Osteopatia i fizjoterapia kobiet w ciąży

Osteopatia jest holistycznym podejściem do zdrowia, które skupia się na zrozumieniu relacji między strukturą a funkcją ciała. Osteopaci – podobnie jak fizjoterapeuci – dzięki specjalistycznej wiedzy z zakresu anatomii i fizjologii, posiadają wiedzę i umiejętności potrzebne do łagodzenia dolegliwości związanych z ciążą. Poprzez delikatne mobilizacje i techniki uwalniająco-rozluźniające, osteopata może pomóc w uwalnianiu napięcia mięśniowego, poprawie krążenia oraz zwiększeniu elastyczności tkanek. Wspomaga to w zmniejszeniu bólu kręgosłupa, kończyn dolnych i górnych, poprawę postawy oraz przynosi ulgę w przypadku problemów  krążeniowo-oddechowych. Fizjoterapeuci są w stanie dostosować indywidualne programy ćwiczeń, dostosowane do potrzeb pacjentki,  które pomagają wzmocnić lub/i rozluźnić  mięśnie w obrębie kręgosłupa i miednicy.  

Rola osteopaty i fizjoterapeuty nie kończy się na okresie ciąży. Przygotowanie ciała do porodu poprzez odpowiednie techniki osteopatyczne oraz ćwiczenia fizjoterapeutyczne może odegrać istotną rolę w zachęcaniu dziecka do obrócenia się w łonie matki. Natomiast po porodzie, osteopata może pomóc w przywróceniu równowagi w ciele oraz wspomóc proces gojenia się tkanek.

 

Osteopatia dla kobiet w ciąży. Jak pracujemy?

Praca z kobietami w ciąży wymaga delikatnego i profesjonalnego podejścia, uwzględniającego unikalne potrzeby i zmieniający się stan fizjologiczny pacjentki. W celu poprawy komfortu i dobrostanu kobiet w ciąży w Centrum Osteo-Mach stosujemy:

  • Terapię manualną – tj. delikatne mobilizacje, które poprawiają swobodny dopływ i odpływ krwi do/z tkanek, zmniejszają napięcie mięśniowe, poprawiają elastyczność tkanek oraz pomagają w łagodzeniu bólów kręgosłupa czy miednicy. Techniki te są dostosowane do specyficznych potrzeb pacjentki i oparte na jej komforcie.
  • Techniki masażu limfatycznego, który poprzez delikatne, rytmiczne ruchy poprawia krążenie limfy, co może przynieść ulgę w obrzękach i uczuciu ciężkości kończy czy miednicy.
  • Techniki powięziowe, które wpływają na poprawę ruchomości tkanek, co może przyczynić się do zmniejszenia napięcia mięśniowego oraz bólów.
  • Kinesiotaping to technika, która polega na aplikacji elastycznych taśm na skórę, aby wspierać, stabilizować lub odciążać określone obszary ciała. W przypadku kobiet w ciąży, kinesiotaping może pomóc w poprawie postawy ciała, zmniejszeniu napięcia mięśniowego czy wsparciu w obszarach, które wymagają dodatkowej stabilizacji. Dodatkowo specjalne aplikacje odciążające zmniejszają nacisk na min. spojenie łonowe czy generalnie na rejon podbrzusza.

W ostrych stanach bólowych lub w stanach zapalnych w ciąży, fizjoterapeuci mogą stosować specjalistyczne procedury, które mają na celu złagodzenie dyskomfortu i redukcję stanu zapalnego. Techniki te opierają się na dokładnej ocenie stanu pacjentki i mogą obejmować lekkie ćwiczenia, manipulacje czy techniki rozluźniania. Dobór technik uzależniamy od indywidualnych potrzeb oraz stanu zdrowia pacjentki. Wachlarz możliwości jest szeroki, ważne, by mieć odwagę wyjść poza utarte błędne schematy i mieć odwagę pozwolić sobie pomóc.

 

Kurs dedykowany kobietom w ciąży i ich partnerom

Wsparcie z zakresu fizjoterapii i osteopatii dla kobiet w ciąży rozszerzyliśmy dodatkowo o zajęcia ABC porodu okiem fizjoterapeuty (link do strony https://www.osteo-mach.pl/zdrowie-kobiet/). Kurs dedykowany przyszłym mamom i ich partnerom jest idealnym sposobem na dostarczenie praktycznej wiedzy i umiejętności, które pomogą przyszłym rodzicom przejść przez ten wyjątkowy okres z większą pewnością siebie i komfortem.

Zajęcia prowadzone są przez doświadczoną fizjoterapeutkę uroginekologiczną Monikę Rumak-Wywrocką obejmują m.in. ćwiczenia oddychania torem brzusznym, naukę dynamiki skurczu, techniki relaksacyjne oraz pozycje porodowe. Prowadząca prezentuje pozycje, które mogą pomóc w zmniejszeniu nacisku na kręgosłup i miednicę oraz ułatwić drogę dziecka przez kanał rodny. Wskazówki obejmują także m.in. techniki oddechowe i napięciowe, które pomagają w skutecznym parciu. Nauka tego procesu może pomóc w zminimalizowaniu zmęczenia oraz efektywnym wykorzystaniu sił w trakcie porodu.

Nasi specjaliści fizjoterapii uroginekologicznej obejmują wsparciem również pacjentki po porodzie, pomagając w przywróceniu równowagi w ciele oraz wspomagając proces gojenia się tkanek. Nasze pacjentki po porodzie siłami natury wyposażamy także w pakiet praktycznych wskazówek i zaleceń.

Więcej o wsparciu w zakresie osteopatii ginekologicznej piszemy na naszej stronie (https://www.osteo-mach.pl/osteopatia-ginekologiczna/).

Przed rozpoczęciem terapii fizjoterapeutycznej lub osteopatycznej w okresie ciąży, zalecamy skonsultowanie się z lekarzem prowadzącym, aby upewnić się, że nie ma medycznych przeciwwskazań dla osteopatii i fizjoterapii w ciąży.