Ciekawostki dotyczące rozwoju dzieci
Pierwsze 1000 dni.
Pierwsze tysiąc dni rozwoju człowieka od momentu poczęcia odgrywają niezwykle ważną rolę w jego życiu. W tym czasie najintensywniej rozwija się mózg, układ pokarmowy, zmysły i emocje, kształtuje się układ odpornościowy, programowany jest metabolizm.
Rozwój wczesnodziecięcy i krytyczne momenty / traumy
W okresie rozwoju wczesnodziecięcego wyróżniamy 4 istotne fazy:
- Więź przedurodzeniowa (prenatalna)- pierwsza więź pomiędzy dzieckiem a matką poprzez łożysko i pępowinę.
- Okołoporodowe rozwiązanie więzi (faza perinatalna) - NARODZINY. Przedwczesne przecięcie pępowiny jest jedną z najczęstszych traum w tym okresie.
- Więź pourodzeniowa ( faza postnatalna do 9 msc życia)- budowanie więzi miedzy matką a dzieckiem poprzez karmienie piersią i hormony (oksytocyna). Jest to więź jedyna w swoim rodzaju.
- Rozwiązanie pourodzeniowe ( faza postnatalna od 9 msc życia)- ze względu na niezwykle silną więź pourodzeniową matki z dzieckiem, potomek potrzebuje „drugich narodzin” w celu osiągnięcia autonomii i przerwania „pępowiny”.
Nasz rozwój od momentu poczęcia do śmierci uzależniony jest od genetyki oraz przestrzeni ,w której żyjemy (rodzinne i społeczne relacje determinujące przebieg naszego rozwoju). Obie te sfery wzajemnie na siebie oddziaływują.
W każdej fazie rozwoju wczesnodziecięcego mogą pojawić się czynniki powodujące traumy, które silnie wpływają na rozwój dziecka. Wprowadzają one zmiany w układzie genetycznym poprzez włączanie lub wyłączanie danego genu (dziedzina która to wyjaśnia to epigenetyka), na przykład:
- nikotyna: działa obkurczająco na naczynia krwionośne w łożysku matki co w efekcie zmniejsza przepływ krwi przez łożysko i pępowinę. Skutkuje to niedożywieniem dziecka w łonie matki. Płód broniąc się przed spowolnieniem przepływu krwi podnośni swoje tętno spoczynkowe, jak również prostuje kończyny tak by układ naczyniowy mógł swobodnie transportować krew w ciele. Pojawić się może obrzęk stópek i dłoni. Dzieci takie po narodzinach mają nóżki zrotowane na zewnątrz (wpływa to na rozwój bioder i kończyn dolnych), dużo jedzą, często płaczą, chcą być stale przy piersi mamy. Podobnie jak nikotyna działać będzie wzrost poziomu adrenaliny np. podczas przewlekłego stresu oraz głód matki.
- alkohol: powoduje tzw. zespół zatrucia ciążowego (np. płodowy zespół alkoholowy). Dziecko broniąc się przed szkodliwym działaniem alkoholu zgina swoje raczki i nóżki, jak również spowalnia tętno spoczynkowe tak aby w minimalnej ilości przyjmować zanieczyszczoną krew. Nóżki dziecka ustawione są w zgięciu i rotacji wewnętrznej (ma to wpływ na rozwój bioder i kończyn dolnych). Niemowlaki z zatruciem alkoholowym szybko odrzucają pierś, piją chętnie odciągnięte mleko, nie lubią dotyku, chcą się szybko usamodzielnić, zaczynają wcześnie chodzić. Często mają problem z potliwością dłoni i stóp.Podobne działanie do alkoholu mają leki, narkotyki oraz zbyt duża ilość cukru w diecie matki.
Krytyczne momenty w czasie porodu- traumy okołoporodowe.
- Poród za pomocą próżnociągu, kleszczy- w efekcie powstaje plagiocefalia czyli zniekształcenie glowy i asymetria twarzy u noworodka.
- Cesarskie cięcie w znieczuleniu ogólnym lub oponowym.
- Przedwczesny poród wiążący się z pobytem na oddziale neontologicznym.
- Poród wywoływany przez użycie oksytocyny co stanowi silny stres dla dziecka.
Drugie narodziny
W prawidłowym rozwoju w okresie ok. 9 miesiąca życia dziecko powinno doświadczyć „drugich narodzin”. W tym czasie dziecko zaznacza swoją indywidualność, odcina pępowinę od przywiązania się z matką. Jego ciekawość pozwala mu odkrywać olbrzymi i zaskakujący świat bez koniecznego udziału mamy. Jest to początek decentracji czyli możliwości odczuwania i kształtowania przestrzeni, zdolności do intuicyjnego i spontanicznego działania, możliwości postrzegania świata, a później siebie samego.
Z jakimi więc problemami możecie się do nas zwrócić?
- kręczy szyi
- asymetrie głowy (plagiocefalie) i twarzy (tzw. skolioza twarzy)
- wzmożone napięcie mięśniowe
- problemy z połykaniem i ssaniem
- zaburzenia ortodontyczne
- dyskinezje w obrębie twarzy (ssanie kciuka czy warg, infantylny wzorzec połykania, przygryzanie warg)
- zapalenie ucha, gardła
- refluks, kolka, zaparcia
- koślawe/ szpotawe ustawienie kolan, dysplazja stawu biodrowego
- wady stóp,
- wady postawy: skoliozy, plecy okrągłe/ wklęsłe, klatka kurza/lejkowata
- chodzenie na palcach
- uszkodzenie splotu barkowego, złamanie obojczyka
- dzieci nadpobudliwe, płaczliwe oraz wybudzające się w nocy
- zaburzenia rozwoju koordynacji i psychomotoryki
- choroba lokomocyjna
- problemy z ssaniem piersi
- bóle wzrostowe
Globalne spojrzenie na odchylenia w postawie i wady postawy
Nasze podejście to kompleksowe połączenie pracy osteopatycznej, fizjoterapeutycznej, logopedycznej i podologicznej.
Badając dziecko bierzemy pod lupę nie tylko postawę, ale również dietę, prawidłową motorykę oczu, wady zgryzu. Dodatkowo wykonujemy analizę fotograficzną całego ciała oraz ocenę antropometryczną głowy i twarzy.
Wyjaśnimy:
- Jaki jest związek pomiędzy wadą postawy a wadą zgryzu?
- Czy płaskostopie może mieć wpływ na wadę postawy i wadę zgryzu?
- Jaki jest związek diety dziecka z postawą ciała?
Naszym celem jest wsparcie i pomoc w poprawie kontroli postawy ciała waszych pociech.