Fizjoterapia ortopedyczna
Fizjoterapia ortopedyczna jest jedną z gałęzi fizjoterapii, z której możemy korzystać w przypadku urazów, dysfunkcji, bólu w obrębie układu ruchu. Rolą fizjoterapii ortopedycznej jest poprawa stanu funkcjonalnego pacjenta wykorzystując do tego zarówno wiedzę z zakresu terapii manualnej, treningu proprioceptywnego, suchego igłowania czy innych metod mechanoterapii.
Patrząc globalnie na pacjenta zwracamy uwagę na jego stan strukturalny, funkcjonalny i w zależności od potrzeb dobieramy właściwą formę pracy, adekwatną do jego indywidualnych potrzeb.
W pracy strukturalnej terapeuta pracuje z tkankami które uległy dysfunkcji. Zaburzenia strukturalne prowadzą do zmiany funkcji np. ograniczenie ruchomości stawu czy zmianę wzorca ruchu w obrębie danego stawu czy też całego ciała.
Praca strukturalna stanowi jakby „furtkę” która umożliwia przejście do następnego etapu usprawniania jakim jest trening funkcjonalny.
W pracy funkcjonalnej staramy się odtworzyć utraconą funkcję z wykorzystaniem ćwiczeń oraz zadań domowych.
Zastosowanie :
- Przygotowanie do zabiegu rekonstrukcji, jak również po zabiegach rekonstrukcji więzadeł stawu kolanowego (ACL, PCL, LCL, MCL), stawu skokowego i innych.
- Przygotowanie do zabiegów ortopedycznych, neurochirurgicznych.
- Po zabiegach artroskopowych w obrębie stawu biodrowego, kolanowego, ramiennego, skokowego, nadgarstka.
- Po zabiegach neurochirurgicznych w obrębie kręgosłupa np. po mikrodiscektomii, wertebroplastyce, zespoleniach kręgosłupa, leczeniu stenozy kanału kręgowego itp.
- Po zabiegach w przypadku leczenia operacyjnego wad stóp, wad kończyn górnych i dolnych, skolioz, choroby Scheuermanna, klatki lejkowatej.
- Po endoprotezoplastyce stawu biodrowego, kolanowego, ramiennego.
- Po operacjach metodą Ilizarowa, osteotomii korekcyjnej
- Po skręceniach, urazach mięśniowych