Zdrowie kobiet

Osteopatia doceniona została w Polsce dopiero w XXI w. To za jej przyczyną trafiamy w sedno problemu, a nie tylko w sferę objawową! Całość terapii poprzedzona jest więc dogłębną analizą i diagnozą przypadku. Odpowiednie stymulowanie ciała dotykiem przynosi ukojenie w takich przypadkach jak np. migrena, bóle twarzy czy dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych. Jeśli zmagasz się z bólem niewiadomego pochodzenia, zapraszamy na konsultacje- jesteśmy po to by nieść Wam pomoc.

mgr Maria Mach D. O.

Dyplomowany Osteopata | Fizjoterapeuta
Umów się na konsultację

mgr Maria Mach D. O.

Dyplomowany Osteopata | Fizjoterapeuta

Ukończyłam magisterskie studia na kierunku fizjoterapia w Gdańsku. Jestem absolwentką FICO – Flanders International College of Osteopathy Polska – Dyplomowanym Osteopatą (D.O.). W zawodzie fizjoterapeuty pracuję od 2008 roku a od 2014 roku prowadzę prywatną praktykę fizjoterapeutyczną.

Dużo energii wkładam w doskonalenie swojego warsztatu pracy. Bardzo chętnie korzystam ze szkoleń i kursów zawodowych. Zajmuję się głównie pacjentami ortopedycznymi.

Jedną z najczęstszych dolegliwości, na które skarżą się kobiety w ciąży, jest ból kręgosłupa (50-80% pań).

Nie ma w tym nic nadzwyczajnego, gdyż okres ciąży to dla ciała kobiety potężna rewolucja! Ma to związek ze zmianą środka ciężkości ciała oraz zachodzącymi zmianami hormonalnymi. Dodatkowo, pogłębiającą się lordoza lędźwiowa, kifoza piersiowa, rozciągające się mięśnie brzucha, zwiększone przodopochylenie miednicy, zmiękczenie struktur włóknistych organizmu czy zmniejszenie elastyczności wiązadeł międzykręgowych mogą stawać się źródłem występującego bólu kręgosłupa u kobiet w ciąży!

Co ważne! Panujące błędne przekonanie, że tak musi być, że trzeba to przetrwać, że męczącą dolegliwością można zająć się dopiero po porodzie…sprawia, iż kobiety pozostają osamotnione w swym cierpieniu. Wynika to, z braku wiedzy oraz obawą przed zwiększonym ryzykiem powikłań! Owszem, kobieta w stanie błogosławionym, jest pacjentką „najwyższej rangi”, jednak przeszkolony i doświadczony osteopata staje się dla niej często, ostatnią deską ratunku!
To badana interdyscyplinarne-ortopedyczne, neurologiczne, osteopatyczne, fizjoterapeutyczne przy współpracy z prowadzącym lekarzem ginekologiem czy internistą dają specjalistom dokładny obraz nieprawidłowości, co umożliwia postawienie trafnej diagnozy i wdrożenie skutecznej terapii.
Dobór technik, jest sprawą wysoce indywidualną. W dużej mierze zależy od trymestru ciąży, rodzaju zaburzeń jak i ogólnego stanu pacjentki.

Spośród najczęściej stosowanych możemy wymienić: terapię manualną, techniki masażu limfatycznego czy techniki powięziowe, specjalistyczne procedury stosowane w stanach zapalnych (ostre stany bólowe w ciąży) czy kinesiotaping. Wachlarz możliwości jest szeroki, ważne by mieć odwagę wyjść poza utarte błędne schematy i mieć odwagę pozwolić sobie pomóc.

Co po porodzie?

Kobiety często wymagają od siebie zbyt wiele, w zbyt krótkim czasie! Bądźmy dla siebie nieco łaskawsze. Ciało w okresie ciąży, przechodzi prawdziwą rewolucję. Powiększający się brzuch i piersi- zmieniają naszą dotychczasową postawę. Zmienia się ustawienie miednicy, mięśnie brzucha zostają osłabione, obciążony kręgosłup wykonuje potężną pracę! Aktywność fizyczna w okresie ciąży, często pozwala na szybszy powrót do formy po porodzie, jednak niekiedy nasz organizm potrzebuje dodatkowego wsparcia.

Zaraz po urodzeniu dziecka, my kobiety, w sposób szczególny powinnyśmy zadbać o mięśnie brzucha- i nie ma mowy tu o standardowych brzuszkach! To na czym należy się skupić, to aktywacja mięśnia poprzecznego brzucha- napięcie go, stanowi bowiem bazę pod każde ćwiczenie. Samo napięcie można generować zaraz po porodzie, jednak z większym wysiłkiem należy wstrzymać się do czasu zakończenia połogu. Jeśli nie jesteś specjalistką i nie do końca wiesz jak sobie pomoc! a po porodzie naturalnym czy też poprzez cesarskie cięcie- zmagasz się z niespotykanymi dotąd dolegliwościami bólowymi (bolesne współżycie, miesiączki, bóle okolicy blizny, bóle kręgosłupa, miednicy itp), rozejściem kresy białej, nietrzymaniem moczu, vulvodynią czy vestibulodynią- nie obawiaj się, tylko już dziś umów się na konsultację do naszego specjalisty i daj sobie pomóc w powrocie do formy!

Osteopatia ginekologiczna

Czyli temat, dość delikatny, skierowany głównie do Pań- często wiążący się ze wstydliwością, a co za tym idzie niechęcią do podjęcia działań w kierunku poprawy komfortu życia! Bo przecież może minie, a tak w ogóle to może już tak musi być. O jakich problemach mowa? Spektrum jest bardzo szerokie, a kluczem do postawienia trafnej diagnozy i dobrania odpowiedniej ścieżki terapii, jest szczera, pozbawiona wstydu rozmowa pacjentki z terapeutą.

Do osteopaty mogą zwracać się zarówno:

  • kobiety przed ciążą, borykające się z bolesnym miesiączkowaniem, współżyciem, vulvodynią, vestibulodynią, coccygodynią- czyli bólem kości guzicznej, ogonowej.
  • Kobiety mające problem z zajściem w ciążę- tu w wielu przypadkach znakomite rezultaty przynosi uwolnienie zbyt dużego napięcia dna miednicy wynikające z psychosomatyki pacjentki często terapia wsparta jest dodatkowo pracą psychologa.
  • Kobiety w ciąży- co w dalszym ciągu u wielu budzi zdziwienie. Tak! z ciężarnymi u których pojawił się ból w odcinku lędźwiowym, które borykają się drętwieniem dłoni, puchnięciem stóp lub które „dopadła” rwa kulszowa w tym pięknym okresie- należy i można bezpiecznie prowadzić terapię manualną.
  • Kobiety po porodzie. Cierpiące z powodu nietrzymania moczu, bólu blizny powstałej po szyciu, bólu pojawiającego się podczas współżycia czy rozejściem kresy białej.

Migreny

Czy wiecie, że zgodnie ze Światowym Badaniem Obciążenia Chorobowego same migreny (te diagnozowane przez lekarzy) zajmują 3 miejsce pod względem występowania problemów zdrowotnych? Ból głowy nie zawsze jest oznaką poważnych patologii, ale z pewnością daje ogromne poczucie dyskomfortu, wpływa na nasz nastrój, regenerację oraz efektywność. Osteopatia czaszkowo-krzyżowa poprzez diagnozowanie: zaburzeń ruchomości kości czaszki, szwów czaszkowych czy rytmu czaszkowo-krzyżowego jest w stanie udzielić trafnej odpowiedzi, na jakim poziomie występują zaburzenia funkcjonalne oraz odpowiednio dopasować techniki terapii.

Brzmi trochę groźnie?

Bez obaw! Podczas terapii czaszkowo-krzyżowej osteopatia opiera się na delikatnym dotyku (ok 5g)i aplikacji odpowiednich technik. W ten sposób mobilizuje i odblokowuje powstałe napięcia w obrębie tkanki łącznej układu czaszkowo-krzyżowego, wpływając pośrednio na pracę płynu mózgowo-rdzeniowego. Terapia jest całkowicie bezbolesna, wykonywana w ciszy i skupieniu, co wspiera reakcję przywspółczulną organizmu.

Bolesne miesiączkowanie

Badania wykazują, że ok 85% kobiet w wieku reprodukcyjnym boryka się z bolesnym miesiączkowaniem.
Napięcie nerwowe, uczucie zmęczenia, silne bóle głowy, stawów, obrzęki piersi i kończyn, wzdęcia, zaparcia, biegunki oraz wahania nastroju-to wszystko określane jest jako PMS (premenstrual-syndrome). A kobiety w tych dniach starają się w różny sposób stawiać czoła rzeczywistości!
Co w sytuacji, gdy leczenie farmakologiczne nie przynosi efektów, a ginekolog wykluczył występowanie zmian patologicznych czy obecność mikroorganizmów chorobotwórczych?
To nie znaczy, że taka Wasza natura i tak już musi być Każdy organizm jest zupełnie inny, dlatego niekiedy potrzeba czasu aby znaleźć odpowiedni dla niego sposób działania.
Z pomocą, przychodzi kobietom osteopatia ginekologiczna.
Poprzez szczegółowy wywiad i badanie kliniczne, możliwe jest zdiagnozowanie przyczyny dolegliwości. Kolejnym krokiem jest obranie odpowiedniej ścieżki terapii. Do dyspozycji mamy szerokie spektrum technik wpływających na postawę ciała, balansujących pracę miednicy, kręgosłupa, przepony oraz układu nerwowego. Niezwykle istotnym elementem terapii jest również drenaż limfatyczny.
Każdy przypadek jednak rozpatrywany jest indywidualnie, dlatego nie kierujcie się drogie Panie opinią i ‚sprawdzonymi’ metodami koleżanek- szukajcie własnej ścieżki po lepsze samopoczucie i własny komfort!