Zespół jelita drażliwego – pomoc osteopaty

Pośpiech, stres, łapczywe jedzenie… spożywanie pokarmów zawierających zbyt dużo cukrów, glutenu i niezdrowych tłuszczów trans. Dieta oparta na bezwartościowych fast foodach. Połykanie dużych kęsów, z pominięciem fazy przeżuwania jedzenia. Łączenie jedzenia z jednoczesnym przeglądaniem social mediów, oglądaniem telewizora, czy pracą na komputerze… To jak dziś funkcjonujemy jest dalekie od tego, co naturalne i zdrowe. Nic więc dziwnego, że nasze ciała się buntują. Niestrawności, bóle, biegunki, wzdęcia, nudności, odbijanie, gazy i zaparcia to wołanie naszego organizmu o pomoc. Choroby i problemy układu pokarmowego dotykają coraz większą część populacji. Dziś uznaje się, że nawet 15% społeczeństwa cierpi na zespół jelita drażliwego.

Kiedy jelita się buntują… Jelito drażliwe czy nadwrażliwe?

Zespół jelita drażliwego to powszechna choroba, której objawy, takie jak bóle brzucha, wzdęcia, gazy, biegunka, zaparcia, a także mniej oczywiste jak niepokój i tendencja do depresji, mają istotny wpływ na codzienne funkcjonowanie. Trudno o skupienie się na obowiązkach z powodu bólu, dyskomfortu czy konieczności częstych przerw w pracy. Spotkania ze znajomymi, wyjścia do restauracji, czy rodzinny grill – zamiast być źródłem radości, stają się sytuacjami stresogennymi. Towarzyszy im niepewność co do wystąpienia objawów i obawa przed spożywaniem potencjalnie szkodliwych pokarmów. Życie osób dotkniętych zespołem jelita drażliwego kręci się więc wokół jedzenia, myślenia o nim i wizyt w toalecie.

Chroniczne trawienne dolegliwości pojawiające się nagle i fakt, że na chorobę tę nie ma jednego, skutecznego lekarstwa wywołują frustrację i są źródłem stresu dla dotkniętych nią osób. Objawy zespołu jelita drażliwego da się jednak wyraźnie złagodzić, a nawet całkowicie wyeliminować. Wymaga to od chorego nie tylko wykreślenia z diety określonych pokarmów, wdrożenia ukierunkowanej probiotykoterapii, picia wystarczającej ilości wody, ale także współpracy z osteopatą. Dodatkowo należy wykluczyć dysbiozę jelitową, która to mogła spowodować wystąpienie symptomu w postaci jelita drażliwego.

 

Osteopatia w leczeniu objawów zespołu jelita drażliwego

Jak to się dzieje, że pomoc lekarza rodzinnego, gastroenterologa czy diabetologa okazuje się być niewystarczająca, a leczenie osteopatyczne przynosi chorym ulgę?

Terapia osteopatyczna w leczeniu jelita drażliwego polega na pracy z pacjentem nad normalizacją funkcjonowania jelit oraz nad zmianą nawyków pacjenta. To właśnie zmiana stylu życia, stosowanie się do szeregu konkretnych i jednocześnie prostych zaleceń dotyczących nie tylko tego co jemy, ale tego JAK jemy – są kluczowe w łagodzeniu objawów zespołu jelita drażliwego. W pracy terapeutycznej osteopata wykorzystuje wiedzę na temat związku pracy jelit z układem nerwowym, trawiennym i krążeniowym.

W naszym Centrum uznajemy zasadę „jeśli poszukujesz zdrowia, porzuć wszystko to co Ci je zabrało”.

 

Balansowanie układu nerwowego

Nasi specjaliści poprzez manipulacje tkanek miękkich pracują także nad poprawą krążenia krwi w obszarze jamy brzusznej. To poprawia perystaltykę jelit, pomaga eliminować napięcia i wspomaga zdrowe funkcjonowanie narządów trawiennych.

Dodatkowo zwiększenie ukrwienia jelit wspomaga procesy trawienne i przyswajanie składników odżywczych.

 

Przywracanie prawidłowej perystaltyki jelit

Celem pracy osteopaty jest przywrócenie utraconej perystaltyki (ruchów własnych) jelit poprzez pracę manualną w obrębie narządów wewnętrznych, układu krążenia, układu nerwowego oraz edukację pacjenta.

Jeśli cierpisz na zespół jelita drażliwego lub inne problemy trawienne, skontaktuj się z Centrum Osteopatii Osteo-Mach w Rzeszowie lub w Lubaczowie. Nasi doświadczeni osteopaci i fizjoterapeuci pomogą Ci złagodzić objawy i poprawić jakość życia.