Osteopatia Ginekologiczna

Osteopatia ginekologiczna to dziedzina osteopatii, która zajmuje się głównie  problemami kobiecymi. Obejmuje również swoją pracą kobiety w ciąży.

 

Osteopatia ginekologiczna: dla zdrowia i komfortu kobiet

Osteopatia ginekologiczna nie jest gałęzią czy odłamem osteopatii, a jedynie klasyczną osteopatią skierowaną ku problemom kobiecym. Praca osteopatyczna prowadzona jest w oparciu o znajomość fizjologii i patologii ciała kobiety.

Osteopatia ginekologiczna zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem różnorodnych dolegliwości i schorzeń związanych z obszarem miednicy i narządami uro-ginekologicznymi (narządy układu moczowego i płciowego). Jej celem jest stworzenie ciału jak najlepszych warunków do samoleczenia, przywrócenie mu homeostazy – stanu równowagi wewnętrznej, czyli DOBREGO SAMOPOCZUCIA.

To holistyczna metoda terapeutyczna, która pozwala na dotarcie do problemu pierwotnego pacjentki oraz określenie problemów wtórnych. Terapia oparta jest na bezpiecznych technikach manualnych, dobranych indywidualnie do potrzeb pacjentki. Poprzedzona jest starannym wywiadem oraz badaniem manualnym pacjentki. Terapeuci osteopatyczni używają delikatnej palpacji, aby ocenić napięcie, elastyczność i ruchomość tkanek miękkich, mięśni i narządów w obrębie miednicy. Skupiają się także na ocenie równowagi i funkcji struktur anatomicznych. Bardzo istotnym elementem branym pod uwagę przez Osteopatę jest układ żylno-tętniczy (chodzi o zapewnienie swobodnego dopływu i odpływ krwi do/z struktur) oraz układ nerwowy - nadzorca i decydent naszego ciała.

Nowością w Centrum Osteopatii Osteo-Mach jest możliwość precyzyjnej diagnostyki z użyciem ultrasonografu. Za diagnozę i terapię odpowiadają wykwalifikowane fizjoterapeutki uroginekologiczne: Maria Mach i Monika Rumak-Wywrocka. Terapia prowadzona jest w atmosferze zrozumienia, szacunku i empatii.

 

Terapia mięśni dna miednicy

 Głównym celem terapii mięśni dna miednicy jest przywrócenie równowagi, elastyczności i prawidłowego funkcjonowania tego obszaru ciała. Osteopatyczne techniki manualne pozwalają na wyeliminowanie blokad, rozluźnienie napiętych mięśni i poprawę krążenia krwi oraz limfy (zarówno prawidłowego i swobodnego dopływu krwi do tkanek jak i jego nieskrępowanego odpływu). W zależności od indywidualnych potrzeb pacjentki, terapeuta może skorzystać z różnych technik, takich jak mobilizacje, manipulacje czy techniki relaksacyjne. Celem jest wprowadzenie równowagi w obrębie tkanek miękkich obszaru miednicznego kobiety.

 

Osteopatia ginekologiczna dla wszystkich kobiet

Warto podkreślić, że osteopatia ginekologiczna nie jest dedykowana wyłącznie kobietom w ciąży czy w okresie połogu. Terapia przynosi ulgę i pomoc w różnych dolegliwościach, z którymi mogą zmagać się wszystkie kobiety – niezależnie od wieku. Dotyczy zarówno kobiet ciężarnych, tych, które urodziły, jak i kobiet, które nigdy nie były w ciąży.  

 

Rozwiązywanie dolegliwości ginekologicznych

Poniżej przedstawiamy niektóre z problemów, w leczeniu których osteopatia ginekologiczna może być szczególnie skuteczna:

  • Nietrzymanie moczu lub stolca: Dzięki odpowiedniej terapii mięśni dna miednicy, można je wzmocnić lub rozluźnić-/w zależności od potrzeby/, poprawić drenaż w obrębie okolicznych tkanek, a to przyczynia się do zmniejszenia dolegliwości związanych z nietrzymaniem moczu i stolca.
  • Nadreaktywny pęcherz: Odpowiednie techniki osteopatyczne mogą pomóc w zrelaksowaniu mięśni w obszarze miednicy, co może zmniejszyć nadreaktywność pęcherza i poprawić kontrolę nad oddawaniem moczu.
  • Obniżenie i wypadanie narządów: Terapia mięśni dna miednicy może pomóc we wzmocnieniu mięśni, które podtrzymują narządy w obrębie miednicy, co może zmniejszyć ryzyko obniżenia lub wypadania tych narządów. Dodatkowo bardzo istotne jest zbalansowanie funkcji przepon w ciele, gdyż one warunkują prawidłowy rozkład ciśnień w naszych jamach ciała- mniejszy napór na narządy dna miednicy.
  • Bolesne współżycie: Leczenie osteopatyczne może pomóc w rozluźnieniu napiętych mięśni i tkanek w okolicach narządów płciowych, co może poprawić komfort podczas stosunku.
  • Pochwica: Dzięki odpowiednim technikom osteopatycznym, można złagodzić napięcie i ból związany z pochwicą.
  • Vulvodynia: Osteopatia ginekologiczna może przynieść ulgę kobietom cierpiącym na bolesne dolegliwości w obrębie sromu (vulvy).
  • Bolesne miesiączkowanie i owulacje: Terapia mięśni dna miednicy może pomóc w zmniejszeniu napięcia w miednicy, co może przynieść ulgę podczas menstruacji i owulacji. Dodatkowo bardzo ważnym aspektem w leczeniu bolesnego miesiączkowania jest dieta, o czym dokładnie opowie Osteopata.
  • Ból krocza: Osteopatyczne techniki mogą być pomocne w rozluźnieniu i uwolnieniu napiętych mięśni w okolicach krocza, zmniejszając tym samym ból.

 

Osteopatia jako uzupełnienie i wsparcie leczenia ginekologicznego i urologicznego

Osteopaci w swojej pracy korzystają z wyników badań, które zostały wykonane przez innych specjalistów, takich jak ginekolodzy czy urolodzy. Wyniki tych badań stanowią ważne źródło informacji, które może pomóc w zrozumieniu stanu zdrowia pacjentki i identyfikacji potencjalnych problemów w obrębie miednicy i narządów płciowych.

Podczas gdy ginekolodzy i urolodzy skupiają się na medycznych aspektach diagnozy i leczenia, osteopatia ginekologiczna podejmuje holistyczne podejście, uwzględniając kompleksowe aspekty zdrowia pacjentki. Terapia mięśni dna miednicy i inne techniki manualne wykorzystywane przez osteopatów w obrębie całego ciała pozwalają na odnajdywanie źródeł napięć, blokad i dysfunkcji w strukturach ciała, które mogą być przyczyną dolegliwości ginekologicznych. Dzięki współpracy pomiędzy specjalistami, pacjentki mogą cieszyć się pełniejszym i bardziej skutecznym procesem diagnostycznym i terapeutycznym, prowadzącym do poprawy zdrowia, komfortu i jakości życia.

Jeśli odczuwasz jakiekolwiek dolegliwości związane z obszarem miednicznym, warto udać się do osteopaty ginekologicznego oraz do fizjoterapeuty uroginekologicznego. Skonsultowanie swoich problemów z wykwalifikowanym specjalistą może być pierwszym krokiem na drodze do poprawy zdrowia, komfortu i jakości życia.

PAMIĘTAJ! Wiele schorzeń uroginekologicznych można skutecznie leczyć bądź złagodzić ich objawy – dzięki odpowiedniej pracy z fizjoterapeutą i osteopatą.

Wszystkie Panie borykające się z problemami kobiecymi (i nie tylko!) zapraszamy na konsultacje do naszych fizjoterapeutek uroginekologicznych: Marii Mach i Moniki Rumak-Wywrockiej.

 

CZYM SIĘ ZAJMUJEMY:

  • Bóle kręgosłupa- ostre i przewlekłe
  • Bóle miednicy (obszar bioder, spojenie łonowe, kość krzyżowa, kość ogonowa)
  • Nietrzymanie moczu
  • Bolesne miesiączkowanie
  • Rozejście mięśnia prostego brzucha
  • Stan po zabiegach ginekologicznych i na jamie brzusznej
  • Endometrioza
  • Bolesne współżycie
  • Pochwica
  • Vulvodynia
  • Bolesne współżycie
  • Obniżona płodność
  • Dolegliwości kości guzicznej i jej okolicy
  • Blizny pooperacyjne i dolegliwości z tym związane
  • Ciąża:
    • przygotowanie do porodu siłami natury (prowadzenie ciąży)
    • dolegliwości bólowe w czasie ciąży (bóle L-S, miednicy, rwa kulszowa i udowa, drętwienie rąk, problemy z oddychaniem, obrzęki kończyn dolnych, zawroty głowy i inne)
    • zachęcenie dziecka do obrotu w łonie mamy (przygotowanie do porodu siłami natury)
  • Opieka poporodowa
  • Powikłania poporodowe
  • Dysfunkcje w obrębie układu pokarmowego