Lepiej zapobiegać niż leczyć! Wprowadzamy diagnostykę neuromotoryczną dla najmłodszych

W Centrum Osteopatii Osteo-Mach wierzymy, że zdrowie dzieci jest najważniejsze. Dlatego też, wychodząc naprzeciw potrzebom najmłodszych pacjentów, jeszcze przed podjęciem właściwej terapii obejmujemy ich diagnostyką neuromotoryczną. Badanie przeprowadza dr Katarzyna Zajkiewicz, doświadczona fizjoterapeutka, specjalizująca się w pracy z dziećmi.

Dlaczego diagnostyka neuromotoryczna jest tak ważna?

Okres niemowlęcy i wczesnodziecięcy to czas intensywnego rozwoju układu nerwowego i motorycznego. W tym czasie mogą pojawić się drobne zaburzenia, które, jeśli nie zostaną wcześnie wykryte i odpowiednio skorygowane, mogą mieć długofalowe konsekwencje dla rozwoju dziecka. Szybkie podjęcie działań terapeutycznych pozwala zapobiec poważniejszym problemom w przyszłości.

 

Jakie korzyści przynosi diagnostyka neuromotoryczna dla dziecka?

  • Wczesne wykrycie i leczenie zaburzeń rozwoju ruchowego.

 Wczesne wykrycie zaburzeń integracji sensorycznej

 Normalizacja napięcia mięśniowego

  • Poprawa koordynacji ruchowej, równowagi i motoryki małej.

 Optymalne uruchomienie potencjału rozwojowego niemowląt

  • Lepszy rozwój mowy i funkcji poznawczych.
  • Zapobieganie powstawaniu m.in. wad postawy, wad zgryzu, asymetrii głowy, wtórnego zeza zbieżnego, nieprawidłowego wzorca połykania i oddechu przez usta.

 

Jakie korzyści przynosi diagnostyka neuromotoryczna dla rodziców?

  • Spokój ducha i pewność, że rozwój ich dziecka przebiega prawidłowo.
  • Wczesne wskazówki i instrukcje dotyczące pielęgnacji i stymulacji rozwoju dziecka.

W wielu przypadkach uniknięcie kosztów finansowych wielokrotnych serii ćwiczeń u niemowląt, lub czekania bez terapii, niekiedy przez kilka miesięcy, na miejsce w ośrodku.

  • Możliwość skorzystania z profesjonalnej pomocy i wsparcia fizjoterapeuty.
  • Uniknięcie problemów wychowawczych i trudności w nauce w przyszłości.

 

Kto przeprowadza diagnostykę neuromotoryczną u dzieci?

W Centrum Osteopatii Osteo-Mach diagnostyką neuromotoryczną u dzieci zajmuje się dr Katarzyna Zajkiewicz – doświadczona fizjoterapeutka, z wieloletnim stażem pracy z dziećmi. Jest specjalistką w fizjoterapii neurorozwojowej niemowląt i dzieci oraz fizjoterapii dzieci z wadami postawy. Posiada ona rozległą wiedzę i umiejętności w zakresie diagnostyki i terapii neuromotorycznej. Jest osobą ciepłą, cierpliwą i zaangażowaną w pracę z małymi pacjentami.

Dr Katarzyna prowadzi również kursy dotyczące diagnostyki i terapii niemowląt z grupy ryzyka oraz dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym, dzieląc się swoim ogromnym doświadczeniem i wiedzą z innymi specjalistami. Jej dorobek naukowy i doktorat koncentrują się na tematyce rozwoju morfofunkcjonalnego u dzieci urodzonych przedwcześnie.

Nie tylko badałam większość, nawet rzadkich przypadków różnych schorzeń, ale wiem też, jak potoczyły się dalsze losy moich pacjentów. Dzięki temu mogę w wielu przypadkach określić, czy występujące nawet dość poważne zaburzenia i opóźnienia rozwoju zostaną szybko wyrównane, ale też czy drobne nieprawidłowości rozwojowe nie są objawem poważniejszych schorzeń i problemów – podkreśla dr Katarzyna Zajkiewicz z Centrum Osteopatii Osteo-Mach.

 

Diagnostyka neuromotoryczna dzieci w Osteo-Mach

Do naszego Centrum często przychodzą rodzice z kilkuletnimi dziećmi, u których obserwują trudności w motoryce dużej (nauce jazdy na rowerze), motoryce małej (prowadzeniu ręki po śladzie), z asymetriami i wadami postawy. U starszego dziecka skorygowanie takich wad wymaga dłuższej terapii i wielotygodniowej pracy: w gabinecie i potem w domu z rodzicem.

Tymczasem, gdyby pacjent trafił do nas wcześniej w okresie niemowlęcym, z całą pewnością moglibyśmy wyłapać symptomy możliwych zaburzeń i dzięki współpracy z rodzicem skutecznie im zapobiec. Nie należy winić za taki stan rzeczy rodziców, bo mimo ich uważności, miłości i najlepszych chęci, nie posiadają oni narzędzi ani wiedzy, które pozwalałyby im samodzielnie zidentyfikować problem u dziecka. Ogromnie cieszę się, że tą wiedzę i doświadczenie możemy teraz udostępnić u nas, dzięki współpracy z dr Katarzyną Zajkiewicz – mówi Tomasz Mach D.O., właściciel Centrum Osteopatii Osteo-Mach.

 

Diagnostyka neuromotoryczna: na czym polega?

Diagnostyka neuromotoryczna niemowlęcia to kompleksowe badanie, którego celem jest ocena stopnia dojrzałości lub ewentualnych zaburzeń układu nerwowego i motorycznego dziecka. Najlepiej, gdy przeprowadzana jest dwukrotnie, po ukończeniu 3. i 6. miesiąca życia dziecka. W tym wieku fizjoterapeuta sprawdza m.in.:

  • napięcie mięśniowe – czy mięśnie dziecka są odpowiednio napięte w spoczynku i podczas ruchu. Zaburzenia napięcia mięśniowego mogą objawiać się nadmierną sztywnością lub wiotkością mięśni.
  • funkcjonowanie układów sensorycznych, takich jak układ dotykowy, czucia głębokiego, przedsionkowy, wzrokowy czy słuchowy – czy niemowlę prawidłowo reaguje na bodźce zewnętrzne, takie jak np. dotyk, dźwięk czy zmiana pozycji.
  • umiejętności motoryczne, zwane też „kamieniami milowymi rozwoju” – czy na przykład niemowlę potrafi kontrolować główkę, przewracać się z boku na bok lub chwytać przedmioty, czyli czy opanowało umiejętności adekwatne do etapu jego rozwoju.
  • odruchy prymitywne i automatyzmy noworodkowe – czy u niemowlęcia w odpowiednim czasie pojawiają się lub zanikają odruchy takie jak Moro, ATOS, STOS, chwytny rąk i stóp, chód automatyczny, odruch ssania i szukania lub odruch Landau.

 

Na podstawie wyników diagnostyki neuromotorycznej fizjoterapeuta udziela wskazówek jak wspierać rozwój dziecka w domu, a jeżeli to konieczne, ustala indywidualny plan terapii.

Zapraszamy do zapisów na diagnostykę neuromotoryczną!

Więcej informacji na temat diagnostyki i cennika uzyskają Państwo pod numerem telefonu 666 684 112 oraz mailowo biuro@osteo-mach.pl.