Bolesne miesiączkowanie

Bolesne miesiączkowanie– przyczyny tej dolegliwości mogą być pierwotne lub wtórne. 

Kilka dni całkowicie wyciętych z kalendarza… Obfite krwawienie, które zmusza do częstych wizyt w toalecie i rezygnacji z zakładania ulubionych jasnych spodni. A do tego rozdrażnienie i ból, który trudno opisać słowami. Brzmi znajomo? Jeśli i Ty należysz do grona kobiet cierpiących z powodu bolesnego miesiączkowania – wiedz, że po wykluczeniu przez lekarza przyczyn związanych z nieprawidłowościami czy schorzeniami ginekologicznymi, pomocna może okazać się wizyta u fizjoterapeuty.

Bolesne miesiączkowanie – przyczyny dolegliwości

- Zaskakującym jest jak wiele przyczyn może stać za bolesnym miesiączkowaniem, które co do zasady nie powinno być bolesne! – zwraca uwagę Monika Rumak Wywrocka, fizjoterapeutka Centrum Osteopatii Osteo-Mach. Jak podkreśla, najpierw należy wykluczyć przyczyny wtórne bolesnego miesiączkowania, do których zaliczamy patologie ginekologiczne, np. mięśniaki, endometriozę, nowotwory czy ostre zapalenie narządów miednicy mniejszej.

Diagnostyką tych schorzeń zajmuje się specjalista ginekolog i to do niego należy udać się w pierwszej kolejności. Jeśli jednak w badaniu lekarskim nie stwierdzi się przyczyn wtórnych, pomóc może fizjoterapeuta, który pracuje z pacjentem nad zniwelowaniem bólu, którego źródłem są przyczyny pierwotne  kurczowe lub zastoinowe np.:

  • brak równowagi między poziomem estrogenów i progesteronu w drugiej połowie cyklu;
  • nadmierna stymulacja układu współczulnego;
  • uszkodzenie pierwotne na poziomie stawu krzyżowo-biodrowego;
  • niewłaściwe ustawienie kości krzyżowej między kośćmi biodrowymi;
  • lęk przed menstruacją;
  • słaby drenaż macicy;
  • osłabiona mechanika działania przepony i żeber;
  • osłabione lub wzmożone napięcie dna miednicy.

Techniki pracy fizjoterapeuty

Rośnie liczba kobiet świadomych tego, że wiele dolegliwości bólowych (również tych kobiecych) jest przyczyną nieprawidłowej pracy mięśni czy więzadeł. - Istotny wpływ może mieć i ma nieprawidłowa postawa ciała oraz wiele innych struktur – zaznacza Monika Rumak-Wywrocka i dodaje: - Zanim zaczniemy pracę z pacjentką, przeprowadzamy szczegółowe badanie i wywiad. Dopiero na tej podstawie diagnozujemy problem pacjentki i wybieramy dominujący sposób leczenia.

A do wyboru mamy wiele technik: techniki manualne, wisceralne, terapię mięśni dna miednicy, fizykoterapię, kinesiotaping czy pracę na współczulnym układzie nerwowym. Odpowiednio dobrane ćwiczenia i terapia mogą skutecznie zmniejszyć dolegliwości bólowe podczas miesiączki – przekonało się o tym wiele naszych Pacjentek. Dopełnieniem terapii w Centrum Osteopatii Osteo-Mach są ćwiczenia, które panie mogą wykonywać samodzielnie w domu. Ulgę w domowym zaciszu podczas bolesnego miesiączkowania przyniosą joga, ćwiczenia rozciągające, oddechowe i ćwiczenia mięśni dna miednicy.