OSTEO-MACH Rzeszów ul. Baltycka 35 lok.1

Dobór i montaż wkładek termoplastycznych ICB Medical

Termo-formowalne ortezy stopy ICB MEDICAL to wynik badań nad biomechaniką kończyn dolnych. Produkty ICB to efekt połączenia wiedzy naukowej i wieloletniej praktyki lekarzy ortopedów,podiatrów podologów i fizjoterapeutów. Podstawą wyjątkowej skuteczności wkładek ortopedycznych ICB jest opatentowany system DUAL DENSITY TECHNOLOGY (Technologia Podwójnej Gęstości).

Ta wyjątkowa technologia, oprócz uznanych na świecie właściwości terapeutycznych i użytkowych, umożliwia właściwe dopasowanie wkładki do stopy pacjenta w kilka minut podczas jednej wizyty. Termoplastyczny materiał z „pamięcią” z którego wykonane są wkładki ortopedyczne ICB MEDICAL, umożliwia dokonanie korekcji i jej oceny bezpośrednio po wykonaniu. W przypadku niezadowalającego efektu, mamy możliwość ponownego rozgrzania wkładki i ponownej korekcji. Materiał umożliwia również korekcję etapową. (np podczas pierwszej wizyty fizjoterapeuta wykonuję część zamierzonej korekcji docelowej, a następnie, np. po 3 miesiącach, na tej samej wkładce ustawia stopę do pełnej zamierzonej korekcji).

wkładki icb


Dlaczego warto wybrać australijskie termoplastyczne wkładki ortopedyczne ICB MEDICAL:

  • wkładki ICB MEDICAL wykonują tylko specjaliści (fizjoterapeuci, lekarze oraz technicy ortopedzi)
  • system termoplastycznych wkładek ortopedycznych ICB MEDICAL został opracowany w Australii przez specjalistów (lekarzy podiatrów i biomechaników) i jest wynikiem wieloletnich badań medycznych
  • prawidłowa korekcja wady odbywa się w trakcie jednej wizyty w butach pacjenta na podstawie badania wykonanego przez specjalistę
  • wkładka ICB MEDICAL jest termoformowalna na całej długości, grubości i szerokości (za pomocą pistoletu termicznego w temperaturze 300-600°C), co daje możliwość terapeucie realizacji każdego planu na wkładkę korekcyjną lub odciążającą (system posiada również całą gamę dodatków umożliwiających wykonanie złożonych aplikacji na wkładce)
  • istnieje możliwość wielokrotnej zmiany kształtu wkładki, co umożliwia np korekcję etapową (np w celu ochrony stawów kolanowych), lub dalszą terapię wkładką po uzyskaniu wstępnych efektów (np po wizycie kontrolnej)
  • materiał EVA o opatentowanej zamkniętej strukturze (bez pęcherzyków powietrza) z którego wykonana wkładka ortopedyczna, posiada pamięć kształtu, co umożliwia wykonywanie odbarczeń czasowych na wkładce (np przy bolesnych modzelach, zapaleniu rozcięgna podeszwowego – ostrogi piętowej). Po połączonej terapii (fizykoterapia, rehabilitacja, wkładka), wystarczy ponownie podgrzać strumieniem powietrza (ok 500 ºC) fragment wkładki aby przywrócić jej pierwotny kształt, pozostawiając prawidłową korekcję pięty
  • szeroki wachlarz możliwości doboru odpowiedniej wkładki – występują w 5 stopniach twardości (dobór w zależności od wagi pacjenta, oraz rodzaju dysfunkcji)
  • opatentowana przez ICB MEDICAL podwójna gęstość – wkładki w różnych miejscach powierzchni mają rożną twardość – tam gdzie wymagane jest wsparcie, materiał jest bardziej gęsty (sztywniejszy), w innych miejscach gdzie gdzie niezbędny jest komfort, materiał ma mniejszą gęstość (jest bardziej miękki, komfortowy)
  • możliwość doboru wkładki powlekanej z zewnątrz tkaniną (np do półbutów), w 2/3 długości (np do balerinek), specjalnych do damskich butów na obcasach, sportowych dla aktywnych, czy specjalnych dla dzieci, czy bardzo miękkich – komfortowych dla osób starszych lub tego wymagających.

 

Przygotowanie do wykonania wkładek ortopedycznych ICB Medical

Obuwie:
Obuwie, do którego chcemy wykonać wkładki ortopedyczne, nie powinno być zniszczone. Ponieważ uzyskanie właściwej korekcji w takim obuwiu może być trudne. Buty nie powinny posiadać wsparcia ortopedycznego lub dać się w łatwy sposób wyjąć.
Najlepszym rozwiązaniem jest przynieść kilka par rodzajów obuwia, to znaczy buty sportowe, buty na co dzień, oraz buty do pracy, w przypadku dzieci obuwie szkolne. Takie rozwiązanie ułatwi proces wykonania, a potem przekładania wkładek ortopedycznych.

Rozmiar obuwia:
Buty nie powinny być za małe oraz za duże, najlepiej jeśli można wyjąć wkładkę fabryczną. Jeśli nie jesteśmy pewni co do prawidłowej wielkości, należy wyjąć wkładkę fabryczną i postawić stopę na niej. Jeśli większa część stopy wystaje poza obrys wkładki, znaczy to, że buty są za małe. W bardzo prosty sposób można zmierzyć długość stopy, przykładając piętę pod kątem prostym do ściany i mierząc długość od ściany do końca najdalej wystającego palca z przodu stopy.

Pacjent:
Pacjent powinien mieć ze sobą krótkie spodenki oraz T-shirt, lub być przygotowany do rozebrania się do bielizny w celu oceny posturalnej, biomechanicznej i funkcjonalnej. Jeśli pacjent ma bolesne modzele, odciski lub inne zmiany na stopach powinien przyjść po wkładki ortopedyczne przed wykonaniem zabiegu podologicznego. Będzie to ułatwieniem oceny stanu pacjenta dla fizjoterapeuty.

Badania: Nie ma potrzeby wykonania dodatkowych badań przed zrobieniem wkładek ortopedycznych. Jednak w czasie wizyty może okazać się, że fizjoterapeuta lub lekarz zaleci dodatkowe badanie, zależy to od indywidualnej oceny. Jeśli pacjent posiada badania obrazowe (RTG, USG, RM, TR) związane z aparatem ruchu, powinien je zabrać ze sobą na wizytę, ponieważ mogą okazać się pomocne w czasie oceny biomechanicznej.

PRZYSTOSOWANIE SIĘ DO WKŁADEK ORTOPEDYCZNYCH ICB MEDCIAL

Niezwykle ważną rzeczą jest, aby stopniowo przyzwyczajać się do wkładek ICB Medical, oraz zastosowania się do kilku prostych kroków.
 
  • Pierwszego dnia pacjent powinien nosić wkładki ortopedyczne przez godzinę (lub do momentu wystąpienia dyskomfortu)
  • Drugiego dnia powinien nosić wkładki ortopedyczne przez dwie godziny, następnie zwiększając stopniowo każdego kolejnego dnia czas noszenia, aż do uzyskania pełnego wymiaru dziennego chodzenia w obuwiu.
  • Kontrola stawów kolanowych – jeśli pojawią się symptomy takie jak ból, obrzęk lub zwiększona ciepłota w okolicach kolan, należy przestać użytkować wkładki oraz niezwłocznie poinformować fizjoterapeutę, który wykonywał wkładki o tym fakcie.
  • Wkładki, które zostały wykonane do sportu, przez pierwsze dwa tygodnie powinny być używane tylko na co dzień. Dopiero po tym okresie można stopniowo włączać je do aktywności fizycznej.
  • W przypadku kiedy pojawią się bóle mięśniowe, należy wyjąć wkładki i dać odpocząć stopom przez jeden dzień .
  • Należy zwrócić uwagę, czy przy przekładaniu wkładek do innych butów zostały one umieszczone prawidłowo, mianowicie usunięto wszystkie dodatkowe elementy z butów (wkładki fabryczne, podpiętki i inne zbędne elementy) oraz zostały umieszczone w ten sposób, że lewa wkładka do lewego buta a prawa do prawego.
KONSERWACJA WKŁADEK ORTOPEDYCZNYCH ICB MEDICAL
  • Wkładki należy czyścić ręcznie, przy użyciu detergentu oraz wody.
  • Wkładki należy pozostawić do wyschnięcia lub przetrzeć ręcznikiem papierowym.
  • Wkładek nie należy prać w pralce lub zmywarce.
  • Nie należy stosować substancji żrących ani rozpuszczających piankę EVA.
  • Wkładki można dezynfekować, za pomogą płynu (wkładki posiadają powierzchnię grzybo i bakerio statyczną)
  • Wkładek nie należy suszyć mechanicznie, za pomocą suszarki, lub poddając innym źródłom ciepła.
  • Wkładek nie należy samemu docinać, szlifować ani próbować odkształcić za pomocą ciepła.
  • Po skończeniu użytkowania, wkładki należy wyrzucić do pojemnika ze zmieszanymi odpadami. Nie należy ich palić ani wrzucać do pojemników z recyklingiem.